Francis Scott Key

Hvězdami posetý prapor

O say, can you see, by the dawn´s early light,

What so proudly we hailed at the twilight´s last gleaming?

Whose broad stripes and bright stars, througt the perilous fight,

O´er the ramparts we watched, were so gallantly streaming?

Ant the rocket´s red glare, the bombs bursting in air,

Gave proof through the night that our flag was still there.

O say does that star spangled banner yet wave

O´er the land of the free, and the home of the brave?

 

Slova Americké hymny slyšel za život snad každý, ať už to bylo při sportovních utkáních nebo v některém americkém filmu. Svojí hudbou, převzatou od angličana Johna Stafforda Smitha a textem patří mezi nejznámější a nejkrásnější hymny na celém světě. Přitom málokdo dnes ví, že slavná americká hymna Hvězdami posetý prapor je původní báseň od amatérského básníka Francise Scotta Keye, která vznikla během bojů o Baltimore v průběhu Britsko-americké války.

Francis Scott Key se narodil 1. srpna 1779 a stal se uznávaným právníkem v Georgetownu. Zde vybudoval rodinu se svojí manželkou Marií, s níž měl celkem jedenáct dětí – šest dcer a pět synů. Žil zde i v době, kdy nedaleký Washington obsadili Britové. Vypálili tehdy Kapitol i Bílý dům a tyto plameny byly vidět až k jeho domovu.

Američané kromě jiného zajali i několik významných osobností, mezi nimi také Dr. Williama Beanse. Key, coby uznávaný právník, byl přizván, aby spolu s Colem Johnem Skinnerem, prostředníkem pro styk při výměně zajatců, jednal s britským generálem Rossem a admirálem Alexandrem Cochranem. Ti dlouho váhali s vydáním Beanese a dalších zajatců. Přesvědčily je až dopisy anglických zajatců, ve kterých popisovali vstřícné jednání Američanů při ošetřování zraněných, někteří dokonce zmiňovali samotného Beanese. Teprve tehdy byl Beanes propuštěn, ovšem návrat na pevninu se ještě nekonal. Z lodi Trronto, na které byl uvězněn, byl spolu s Keyem, Skinnerem a dalšími přesunut na loď se jménem Překvapení a potom na šalupu, kde měli přečkat právě začínající bitvu o Baltimore.

Velitel pevnosti, major George Armistead, dal vyrobit pro pevnost vlajku takových rozměrů, aby byla vidět co nejdále. V 7. hodin ráno 13. září 1814 začali britské lodě ostřelovat pevnost, což trvalo celých 25 hodin. Celé toto divadlo, včetně užití raket k ostřelování pevnostních zdí, sledovali Key, Skinner a Beanes z lodi. Britská převaha byla jednoznačná, avšak vlajka nad pevností vlála stále dál. Britové nakonec museli svůj útok odvolat, protože dobytí pevnosti by bylo příliš nákladným podnikem za nízkou cenu.

Na Keye tento zázrak neobyčejně zapůsobil. Ještě po cestě na pevninu začal psát svoji báseň, kterou potom dokončil v hotelu na břehu. Nedlouho potom ji jeho nevlastní bratr Nicholson, soudce, nechal natisknout a brzy byly kopie této básně po celém Baltimoru. Báseň se jmenovala Defence od Fort M´Henry. Byla také otištěna 17. září v Baltimorských novinách, kde vyšla o tři dny později znovu, tentokrát již pod dnešním názvem. Brzy se stala velice populární. Sám Key několikrát za svého života pozměnil její text, a tak se dodnes objevuje v několika mutacích. Za oficielní hymnu Spojených států amerických byla její první sloka zákonem vyhlášena 3. března 1931.

Po Francisu Scottu Keyovi zbylo několik málo významných básnických děl. Žádné však nemá takovou váhu, jako Hvězdami posetý prapor, hymna USA, inspirovaná neobyčejně statečným vzdorem Baltimorské posádky v jejím boji za svobodu Amerických kolonií. Zemřel 11. ledna 1843.