Agatha Christie

Královna detektivek (a Britské literatury)

Kdo by neznal menšího korpulentního chlapíka z Belgie s černým drobným knírkem a francouzským přízvukem, který ze všeho nejvíce spoléhá na své šedé mozkové buňky, s jejichž pomocí zvládne vyřešit vše, co se mu postaví do cesty. Neméně známou je také jeho kolegyně, stará dáma, která se ráda do všeho plete. Řeč je o známých detektivech Herculu Poirotovi a slečně Marplové, dvou nejvýznamnějších detektivech, jimž vdechla život slavná a jedinečná spisovatelka Agatha Christie.

Agatha Mary Clarissa lady Millerová (později Christie a Mallowanová) se narodila 15. září 1890 v Torquay v typicky Viktoriánské rodině. Do šestnácti let ji vyučovala její vlastní matka. V roce 1906 ji poslali rodiče do Paříže, kde se kromě francouzštiny učila také zpěvu a hře na klavír. Byla velice talentovaná, ale před publikem měla přílišnou trému a také jí chyběl dostatečně silný hlas, aby mohla nastoupit na dráhu profesionální zpěvačky.

24. prosince 1914 se provdala za Archibalda Christieho, důstojníka armády. Po dobu první světové války působila jako dobrovolnice v lékárně v Ashfieldu, kde kromě jiného pracovala také s jedy. Tato životní zkušenost se jí později hodila v řadě jejích románů. Po skončení první světové války. Roku 1919, se jí narodila dcera Rosalind.

Když otevřete její první knihu v prvním vydání, v copyrightu naleznete rok 1920. Šlo o knihu Záhada na zámku Styles (Thy Mysterious Affair at Styles), kterou napsala již během první světové války. Ve skutečnosti bylo ale vydáno až v roce 1921. Od té doby až do její smrti neuplynul rok, kdy by nevyšla alespoň jedna kniha. Okamžitě se staly hitem.

V roce 1926 se život Agathy Christie začal pomalu měnit. Její manželství procházelo krizí, která vyvrcholila v roce 1928 rozvodem, a navíc jí zemřela její matka, s níž ji pojilo velice těsné pouto. To vše vedlo k tomu, že se Agatha dočasně zhroutila. V té době došlo k jejímu dodnes neobjasněnému zmizení, totiž k jedenácti dnům, kdy byla nezvěstná a objevila se teprve v hotelu Harrogate.

V době rozvodu již byla značně populární a finančně naprosto soběstačná, takže jí rozvod nečinil nijak velké problémy. Vydala se do Bagdádu, kde na vykopávkách v Uru poznala rodinu archeologa Sira Leonarda Woolleyho. O dva roky později při návštěvě Woolleyových, opět v Uru, poznala svého druhého manžela, Woolleyo asistenta Maxe Mallowana.

Když přišla druhá světová válka, Agatha se znovu přihlásila jako dobrovolnice a prožila tak celou válku. Rozhodně se ale nejednalo o neplodné období. Mezi lety 1940 a 1945 vydala celkem deset knih! Celkem Agatha Christie napsala přes 80 románů a povídkových knih, řadu divadelních her, dvě svírky básní a vlastní životopis. Stala se jednou z neúspěšnějších, nejoblíbenějších, nejplodnějších a nejpřekládanějších autorek všech dob. Její knihy (některé napsala pod pseudonymem vyšly v několika miliardách výtisků ve více než sto jazycích. Jedna z jejích her, past na myši, je také nejdéle hranou v Anglických divadlech. Její premiéra byla 25. listopadu 1952 a téměř bez přestávky se hraje dodnes. V roce 2012 se odehrálo 25 000 představení na den 60 výročí premiéry.

Mezi její největší úspěchy patří série detektivních románů a povídek s Heculem Poirotem a série příběhů o slečně Marplové. Její detektivky byly oblíbené proto, že kromě dokonalých popisů obsahovaly četné prvky záhad i zajímavých rozuzlení. Většina z nich se odehrávala v anglických městech a na typickém anglickém venkově, ale některé z nich také v Egyptě a dalších lokalitách. Zemřela 12. ledna 1976 ve Wallinfordu ve Velké Británii jako držitelka C.B.E. (Velitel britského impéria 1956) a titulu Dáma britského impéria (1971), kromě toho také Ceny Kruhu newyorských divadelních kritiků a dalších literárních ocenění.

Agatha Christie byla, je a bude nejoblíbenější autorkou detektivních příběhů všech dob, nesmrtelnou královnou, jejíž umění si oblíbil celý svět a celé generace čtenářů. Nekorunovaná královna detektivních románů budiž inspirací pro další skvělé autory.